Зараз багато говорять про здоровий спосіб життя. З екранів телевізорів кричать , що спорт - це запорука здоров'я , що це модно , що це ключ до успіху. Що ж таке - здоровий спосіб життя? Ми постаралися на уроці "Я хочу бути здоровим" відповісти на це питання. Урок присвячений актуальній темі - здоровому способу життя і, зокрема , проблемі правильного харчування. В ході уроку школярі вивчають різні групи продуктів , розповідають про свої традиції в харчуванні , знайомляться з рецептами корисних страв. На уроці застосовуються здоров'язберігаючих технології та елементи дослідницької роботи в групах. Зростаюча потреба зв'язки математики і різних життєвих ситуацій теперішнього часу змушує вчителя часто замислюватися про організацію різноманітних форм проведення уроків , що дозволяють донести різні знання до учнів як можна цікавіше , доступніше , різноманітніше . Для того щоб навчити дітей піклуватися про своє здоров'я , на уроці вирішували завдання , які безпосередньо пов'язані з поняттям " здоровий спосіб життя" , а таких завдань у підручниках небагато. Через вирішення завдань діти знайомляться з важливими в пізнавальному і виховному відношенні фактами. Ми склали завдання, спрямовані на формування у дітей мотиваційної сфери гігієнічного поведінки , правильного харчування , безпечного життя , фізичного виховання . Матеріал , розглянутий на уроці , дозволяє правильно вибрати життєвого шляху , правильно вести здоровий спосіб життя. Урок розширює і зміцнює знання дітей про здоровий спосіб життя.
Майбутнє за молодим поколінням . Тільки здорова людина з гарним самопочуттям , оптимізмом , психологічною стійкістю і фізичною працездатністю здатний активно жити , успішно долати життєві труднощі , тому вважаємо , що вивчення даної теми актуально і перспективно в сучасному суспільстві .
Матеріал для підготовки до уроку підбирався з газет "Математика" - додаток до газети "Перше вересня" , журналів "Математика в школі , з методичної газети для вчителів " Здоров'я дітей " Видавничого дому" Перше вересня ".
Цілі уроку : ( слайд 2 ) Закріпити обчислювальні навички учнів і вміння знаходити дріб від числа. Пропагувати здоровий спосіб життя. Показати значення вітамінів для здоров'я людини. Розвивати пізнавальний інтерес учнів , розширювати їх кругозір , долучати до творчості. Навчити застосовувати знання на практиці.
Завдання уроку : Сформувати поняття про здоровий спосіб життя і факторах , які зміцнюють і руйнують здоров'я ; конкретизувати знання про вплив шкідливих звичок (вживання алкоголю , наркотиків і тютюнопаління) на організм. Розвивати уміння організувати роботу в групі , публічно виступати , залучати наявні знання аналізувати успішність своєї роботи. Виховувати відповідальне ставлення до свого здоров'я продовжити формування позитивних звичок .
Хід підготовки до уроку: Написати невеликі творчі роботи про користь вітамінів. Написати і красиво оформити рецепти фруктових та овочевих салатів. Підготувати повідомлення про шкідливі звички . Підготувати картки з завданнями для групової роботи. Створення творчих груп . Картки контролю . хід уроку 1 . Вступне слово вчителя
Сьогодні на уроці ми продовжуємо говорити про здоровий спосіб життя. Як ви думаєте , що для нас всього дорожче? (відповіді учнів)
Звичайно ж , здоров'я! Здоров'я людини - це головна цінність у житті . Його не купиш ні за які гроші. Кожен з нас хоче бути здоровим і щасливим. Але не замислюється про те , як зробити , щоб життя було в ладу з собою , з навколишнім світом. Секрет простий - здоровий спосіб життя. Результатом здорового способу життя є фізичне і моральне здоров'я . Не випадково в народі кажуть: " У здоровому тілі - здоровий дух " . Які ж фактори несприятливо впливають на наше здоров'я ? Учні відповідають, а вчитель підводить до висновку:
- Емоційно - психічні навантаження з різко зниженою фізичною активністю , - Надмірне і незбалансоване харчування , - Непросте екологічна ситуація, що склалася в багатьох регіонах нашої країни , - Широке поширення шкідливих звичок , - Нераціональна організація побуту . ( слайд 3 ) Нам необхідно на уроці з'ясувати , які існують можливості послабити несприятливі дії на організм як допомогти собі зберегти здоров'я. Отже , почнемо наш урок , девізом якого послужать слова "Я вибираю здоровий спосіб життя" , з розминки. 2 . Розминка ( слайд 4 ) Повторимо правила знаходження дробу і частини від числа. 1/5 , 1/2 , 1/ 20 перевести в десяткову дріб і відсотки. 0,25; 0,04 перевести в звичайну дріб і відсотки. 20%; 10% перевести в звичайну дріб і десяткову .
3 . Физкультминутка ( проводить один з учнів )
Прилетіли птиці з півдня (імітація руками помахів крил) І розсілися на гілках ( присідання ) Сонце рухається по колу (обертання головою) І купається в морях ( кругові рухи руками ) Пробігла в полі мишка (біг на місці ) До долу хилиться верба (нахили ) З барлогу вийшов ведмедик (нахили і переступання з ноги на ногу) І сказав : " зима прийшла ! " (Корпус випрямляє , руки розводимо в сторони ) .
вчитель:
Тепер , хлопці , ви будете працювати в своїх групах над запропонованими вам завданнями і представите класу результати вашої роботи. 4 . Робота в групах ( слайд 5 )
Групам лунають картки з завданнями , і перед ними ставиться проблема .
1 група : Працює над проблемою: " Навіщо потрібно дотримуватися режиму дня? "
Складає режим дня за рішенням завдання.
Сон в 1,5 рази більше , ніж заняття в школі
Заняття в школі - 25% діб /
Прогулянка - 1/16 діб /
Підготовка уроків - 5/18 від занять в школі /
Дозвілля - 1,8 від підготовки уроків / Перегляд телевізора 1/ 6 від дозвілля /
2 група: Працює над проблемою: "Чому тютюн називають отрутою? "
Вирішує завдання про шкоду куріння.
1) Відомо , що в середньому 80 % курців страждають захворюваннями легенів. Знайдіть кількість хворих , якщо курять 500 осіб. 2 ) Одна сигарета руйнує 25мг вітаміну С , денна норма прийому вітаміну С 500мг . Скільки вітаміну краде у себе той , хто викурює 14 сигарет на день? Скільки вітаміну С у нього залишиться ? 3 ) Після куріння відбувається зменшення діаметра найдрібніших артерій на 30%. На скільки мікрон зменшився діаметр артерії , якщо він дорівнював 20 мікронам ? Чому він став дорівнює ? 30 хворих перенесли інфаркт. Відомо , що серед них 80 % курців , скільки людей могли б бути здоровими ? 4 ) Деякі зарубіжні фірми за одну і ту ж роботу курцям встановлюють заробітну плату на 15% нижче , ніж некурящим . На скільки менше отримає палить людина , якщо заробітна плата 340 $ ?
3 група : Працює над проблемою : "Роль вітамінів для людини"
Вирішує задачі про корисної їжі .
1) При чищенні горіхів 60 % йде у відходи. Як ви думаєте , що вигідніше купити неочищені горіхи по 80 руб. за 1 кг або очищені по 350 руб. за кг ? 2) У 100г картоплі після збору врожаю міститься 25 мг вітаміну С , а взимку його вміст зменшується до 40 %. Скільки вітаміну С можна отримати взимку з 200г картопляного пюре ? 3 ) У 100 г капусти броколі міститься 120 мг вітаміну С , а в звичайній квашеної 2 ? 3 цієї кількості . Скільки мг вітаміну міститься в такій же порції квашеної капусти ? 4 ) Ізюм один з найкорисніших сухофруктів , зберігає практично всі властивості свіжого винограду: до 70 % -80 % вітамінів і мікроелементів. При сушінні винограду родзинки становить 32 % маси використовуваного винограду. Скільки родзинок вийде з 10 кг винограду ? 5 ) В 100г яловичої печінки міститься 8 мг вітаміну А. Скільки вітаміну А містить така ж маса сиру "Російського" , якщо він становить 3,2% від його кількості в яловичої печінки?
4 група : проблема " Раціональне харчування - чи так важливо воно ? "
Визначає маси компонентів в рецептах корисних страв.
2 ) Салат "літній " , маса салату 1 кг Капуста червонокачанна 30%. Помідори 0,2 . Огірки 1 ? 5 частина . Болгарський перець 20%. Редис 0,1 .
3 ) Молочний коктейль , порція 250 р. Молоко 60%. Апельсиновий сік. Малиновий сироп 0,2 частини.
4 ) Коктейль банановий , порція 250 р. 40% кип'яченого охолодженого молока. 0,2 частини свіжого банана. 20 % основного цукрового сиропу. 1 яйце 40% кип'яченого охолодженого молока. лід ( за бажанням).
Учні працюють у групах , результати своєї роботи заносять у картки контролю , під керівництвом консультантів оцінюють , і являють звіт роботи групи перед класом. 5 . Звіти груп
Виступ 1 групи : проблема - " Навіщо потрібно дотримуватися режиму дня? "
1 . Повідомлення учня з проблеми , що стоїть перед групою .
Режим дня школяра являє собою розпорядок неспання і сну , чергування різних видів діяльності і відпочинку протягом доби. Від того , наскільки правильно організований режим дня школяра , залежить стан здоров'я , фізичний розвиток , працездатність і успішність в школі. В основі правильно організованого режиму дня школяра лежить певний ритм , строге чергування окремих елементів режиму. При виконанні в певній послідовності , в один і той же час , окремих елементів режиму дня в центральній нервовій системі створюються складні зв'язки , полегшують перехід від одного виду діяльності до іншого та виконання їх з найменшою витратою енергії. Тому необхідно строго дотримуватися певного часу підйому і відходу до сну , приготування домашніх завдань , прийомів їжі, тобто дотримуватися певного , встановленому режиму дня . Цьому основному положенню повинні бути підпорядковані всі елементи режиму . Режим дня школяра будується з урахуванням вікових особливостей і , насамперед , з урахуванням вікових особливостей діяльності нервової системи. Правильно організований режим дня школяра передбачає:
1 . Правильне чергування праці та відпочинку.
2 . Регулярний прийом їжі.
3 . Сон певної тривалості , з точним часом підйому і відходу до сну.
4 . Певний час для ранкової гімнастики і гігієнічних процедур.
5 . Певний час для приготування домашніх завдань.
6 . Певну тривалість відпочинку з максимальним перебуванням на відкритому повітрі.
Кожен день школяра повинен починатися з ранкової гімнастики , яка недарма називається зарядкою , так як проганяє залишки сонливості і як би дає заряд бадьорості на весь майбутній день .
2 ) Являє режим дня , складений за рішенням завдання. ( Слайди 6 і 7)
Виступ 2 групи: проблема - "Чому тютюн називають отрутою? "
1) Повідомлення учня з проблеми , що стоїть перед групою .
Про шкоду куріння сказано чимало . Проте занепокоєння вчених і лікарів , викликане поширенням цієї згубної звички, зростає , так як поки що значна кількість людей не вважає куріння шкідливим для здоров'я. Куріння - не нешкідливе заняття , яке можна кинути без зусиль. Це справжня наркоманія , і тим більше небезпечна , що багато хто не приймають всерйоз . Нікотин - одна з найнебезпечніших отрут рослинного походження. Птахи ( горобці , голуби ) гинуть , якщо до їх дзьоба піднести скляну паличку , змочену нікотином. Кролик гине від 1/ 4 краплі нікотину , собака - від 1/2 краплі. Для людини смертельна доза нікотину складає від 50 до 100 мг , або 2-3 краплі. Саме така доза поступає щодня в кров після викурювання 20-25 сигарет. Курець не гине тому , що доза вводиться поступово , не в один прийом. До того ж, частина нікотину нейтралізує формальдегід - інший отрута, що міститься в тютюні . Куріння підлітків , в першу чергу , позначається на нервовій і серцево - судинній системах . У 12-15 років вони вже скаржаться на задишку при фізичному навантаженні. В результаті багаторічних спостережень французький доктор Декалзне ще 100 років тому прийшов до переконання , що навіть незначне куріння викликає у дітей недокрів'я , розлад травлення. Куріння негативно впливає на успішність школяра .
2 ) Являє вирішення завдань . ( слайд 8 )
Виступ 3 групи: проблема - "Роль вітамінів для людини"
1) Повідомлення учнів групи.
Деякі хвороби розвиваються через нестачу поживних речовин - вітамінів. Тільки в 1880 році російський вчений Н.І. Лунін відкрив причину захворювань у людей. Він довів , що в натуральних продуктах харчування , створених природою , існують якісь раніше невідомі речовини , необхідні для життя будь-якого організму . Ці речовини назвали вітамінами. Вони беруть участь у всіх фізіологічних процесах як найважливіші регулятори життєдіяльності . Вітаміни роблять сильний вплив на зростання , розвиток , обмін речовин. Винятково важливим є вітамін С. У великих кількостях він міститься в плодах шипшини , чорної смородини , капусті , петрушці , цибулі та ін Крім овочів і фруктів багато вітаміну С міститься в хвої сосни , приблизно в 7 разів більше , ніж у лимонах . При нестачі вітаміну С розвивається цинга , люди слабшають , у них запалюються і кровоточать ясна , випадають зуби , розпухають суглоби , різко знижується опірність організму інфекційним захворюванням . Добова потреба вітаміну С 60 - 100 мг . У курящих людей вітамін С засвоюється вкрай погано і навіть при достатньому надходженні з їжею , спостерігається його дефіцит .
Вітамін А міститься у вершковому маслі , риб'ячому жирі , яєчному жовтку , молоці , моркві , помідорах , абрикосах та ін При його недоліку діти погано ростуть , у них порушується формування зубів, волосся , уражаються дихальні шляхи , шкіра , розвивається " куряча сліпота " , нездатність бачити при слабкому освітленні.
Вітамін В містяться в достатній кількості в дріжджах , гречаній крупі , яловичої печінки , квасолі , зеленому горошку , гарбузі , білокачанної капусті , пшеничному та житньому борошні . Вітамін D міститься в риб'ячому жирі , печінці , яєчних жовтках та ін Утворюється в шкірі людини під впливом ультрафіолетових променів. При його недоліку розвивається рахіт , кістки таких дітей містять недостатньо кальцію і фосфору, тому викривляється , відбувається деформація грудної клітини.
2 ) Являє рішення задач про корисної їжі . ( Слайд 9 )
Виступ 4 групи : проблема - " Раціональне харчування - чи так важливо воно ? "
Повідомлення учнів групи.
Харчування, яке забезпечує повноцінний розвиток , називається раціональним. Відомий російський письменник Л. Писарєв помітив: "Зміни їжу людини , і людина мало - помалу зміниться" . Здоров'я людини багато в чому визначається кількістю і якістю їжі , режимом харчування . Здорове харчування - найважливіша умова довголіття. Найголовніше джерело хвороб - неправильне харчування. Наука про харчування йде в глибину століть. Важливі положення про раціональне харчування можна зустріти в працях Гіппократа , Галена , Авіценни та ін вчених . Хвороба - лише спосіб , за допомогою якого природа показує людині , що він переповнений токсинами. Зазвичай люди не замислюються над підбором їжі , керуються єдиним вимогам - повкуснее , а чи завжди корисно те , що повкуснее ? Російський учений І. Мечников недаремно говорив своїм учням: " Смерть завжди гніздиться в кишечнику " . Головне правило - це співвідношення кількості і калорійності енергетичним витратам і фізіологічним потребам організму. У школі на уроках ви працюєте розумово , ви витрачаєте багато енергії , і її потрібно заповнювати для роботи головного мозку , для росту м'язів . Тому дорослі стурбовані харчуванням учнів у школі , вам пропонується організоване харчування . Здорове харчування - це обмеження жирів і солі , збільшення в раціоні фруктів , круп , виробів з борошна грубого помелу , бобових , нежирні молочні продукти , рибу , пісне м'ясо.
2 ) Являє рецепти корисних страв. ( Слайди 10 і 11) 6 . Підсумок уроку .
Вчитель: " Що ж входить у поняття здорового способу життя ? " Відповіді учнів: відмова від шкідливих звичок ; руховий режим; правильне харчування ; загартовування ; виконання правил особистої гігієни. ( Слайд 12 ) 7 . Заключне слово вчителя.
Коли людина відчуває себе здоровою , фізично міцним , то багато перешкоди психологічного характеру долаються набагато легше. Виникає почуття впевненості в собі , а це дуже важливо в наш час. Ні держава , ні медична наука не зможуть зробити людину здоровою , якщо він сам не подбати про своє здоров'я. Турбота про свій організм - це турбота про благополуччя сьогодні і успіху завтра .
8 . Домашнє завдання ( по групах) ( Слайд 13 ) Скласти режим дня для різних віків. Повідомлення про роль гартують.
БЕРЕЗЕНЬ 1 - д/н компакт-диску(1983) 10 - д/н телефону (1876) 22 - д/н процесору Intel Pentium (1993) 26- д/н макровіруса Melissa (1999) 28 - перша в світі угода з продажу комп'ютера. Покупцем машини UNIVAC I стає Бюро Перепису Населення США (1946)