Підсумковий урок з теми «Атмосфера».
Тип уроку - узагальнення і систематизація.
Завдання - узагальнити і систематизувати знання.
цілі:
Освітня - визначити рівень знання основних понять, термінів, визначень; елементів погоди і клімату, приладів і способів вивчення атмосфери; узагальнити матеріал як систему знань про атмосферу;
Розвиваюча - визначити ступінь просторового мислення; рівень уміння виконувати практичні завдання по характеристиці елементів погоди з використанням даних календаря; виявляти причинно-наслідкові зв'язки освіти вітру, хмар, атмосферних опадів; визначити рівень розуміння значення атмосфери для життя і діяльності людей; розвивати комунікативні навички;
Виховна - допомогти усвідомити значимість географічної культури, естетичного сприйняття природних явищ через літературні твори, музику; культуру спілкування.
Додаток 1. Партитура уроку
Хід уроку.
Привітання вчителя.
Добрий день, юні географи! Сьогодні ми узагальнюємо і систематизуємо знання з теми «Атмосфера»:
перевіримо, як ви знаєте поняття і терміни,
застосуємо отримані знання на практиці,
згадаємо народні прикмети,
визначимо причини, що впливають на клімат,
проявимо ерудицію, кмітливість, винахідливість, культуру спілкування.
Я підготувала для вас цікаві завдання. Давайте пограємо! У грі мені буде допомагати справедливе журі: ваші однокласники і бібліотекар школи, яка підготувала для вас виставку книг. Під час гри працює інформаційний центр, який здивує нас енциклопедичної інформацією, відповість на кореспонденцію, що надійшла. За золоті та срібні медалі змагатимуться дві команди по 7 осіб! І нехай переможе найсильніший! Удачі!
Пропоную розгадати кросворди, ключовими словами яких є назви команд «Клімат» і «Погода»
Привітання команд. (На шкільній дошці зображена таблиця ходу гри).
Додаток 2. Оцінювання конкурсів
Завдання «Плутанина - виправ помилки». На дошці запропоновані питання з неправильними відповідями. Представники від команд виправляють помилки.
додаток 3
Далі в конвертах команди отримують завдання і будують за даними календаря погоди г.Саров:
графік добового ходу температур,
розу вітрів,
діаграму опадів.
Для учнів класу, що не увійшли до команди, інформаційний центр пропонує прочитати «Листи» і написати відповідь:
Лист №1.
«Повітряний океан ніколи не буває спокійним, повітря знаходиться в постійному русі. Здогадайтеся, про яке атмосферних явищ писав С.Маршак:
Сьогодні старий ясен сам не свій, -
Неначе страшний сон його тривожить.
Гілками махає, ворушить листям,
А чому - ніхто сказати не може.
Питання: - Чому ясен ворушить листям? Вкажіть причину явища ".
Лист №2.
«У щоденнику російського мандрівника А. Єлісєєва, багато днів провів у Сахарі, є запис: «Близько полудня при температурі плюс 42 градуси почув гучний і виразний тріск, звук був настільки гучний, що всі мандрівники зупинилися. Було схоже, що хтось стріляв з-за скель, але провідник заспокоїв усіх, сказавши, що це явище називається «звуком Сонця». Сонце його батьківщини змушує кричати навіть каміння. Зазвичай ці звуки лунають після полудня, коли стає особливо жарко ».
Питання: - Чому відбуваються такі явища?
Побудовані графіки команди здають у журі, а інформаційний центр пропонує прослухати пізнавальні факти: «Чому флюгер прикрашався фігурою півня? Скільки важить дощ? »
додаток 4
Завдання-практикум. На глобусі відзначені показники різного атмосферного тиску над сушею і океаном. Покажіть стрілками напрямку вітрів, назвіть їх і поясніть причину виникнення.
Завдання-експеримент.
№1. «Повітря має вагу і тисне на землю і її поверхня».
№2. «У тропосфері завжди міститься водяна пара».
Доведіть вірність тверджень. Виберіть необхідні прилади для досвіду (стакан з водою, дзеркало, аркуш паперу, ваги, секундомір, лінійка, компас):
Физкультминутка (Учні слідом за вчителем промовляють вірш і виконують показуються руху):
Дме вітер нам в обличчя,
Захиталося деревце.
Вітер тихіше-тихіше-тихіше,
Деревце все вище-вище.
Візьміть участь в аукціоні прикмет: «Яка команда більше знає народних прикмет» (випереджаюче завдання).
Назвіть всі елементи погоди і побудуйте на дошці схему «климатообразующих чинників» (використовується динамічне посібник на магнітах).
Узагальнення знань проводжу за допомогою тесту.
додаток 5
Поки журі підводить підсумки конкурсів, учні класу беруть участь в марафоні пісень про погоду (випереджаюче завдання: заспівати куплет пісні, в якій зустрічаються слова про погоду).
Журі повідомляє підсумки конкурсів, нагороджує переможців.
На закінчення уроку звучить під музику жартівливий прогноз погоди «13 квітня 2008 температура повітря + 4 °. Атмосферний тиск - 750 мм ртутного стовпа. Вітер слабкий. Хмарно. Дощ, часом зі снігом, а в кабінеті географії сонячні посмішки, хмарність в знаннях прояснилася, грозові хмари пройшли повз, роса з очей не випадала, гра пройшло не безрезультатно ».
На дошці написано випереджаючий домашнє завдання (учні виконують за бажанням)
БЕРЕЗЕНЬ 1 - д/н компакт-диску(1983) 10 - д/н телефону (1876) 22 - д/н процесору Intel Pentium (1993) 26- д/н макровіруса Melissa (1999) 28 - перша в світі угода з продажу комп'ютера. Покупцем машини UNIVAC I стає Бюро Перепису Населення США (1946)