Мета : розширити знання про психологію людини , мотивувати школярів до використання психологічних знань у власному житті.
завдання:
освітні: ознайомлення з поняттями " характер " , "риси характеру" ; сприяти усвідомленню власних рис характеру .
Розвиваючі : розвиток навичок самоаналізу і самовиховання ; згуртовувати колектив ; формування та розвиток толерантності , відповідальності; розвиток культури спілкування.
виховні: виховання моральних основ взаємодії людей у суспільстві; формування ієрархії цінностей .
Обладнання: м'ячик , картки для групової та індивідуальної роботи , плакат "Дерево - характер " , фломастери , 3 веселі іграшки ( для привітання ) .
Організація простору : 3 столи (діти сидять за групами навколо столів ) , в іншій половині класу простір для формування кола .
хід заняття
I. Організаційний момент.
Психолог : Здрастуйте хлопці . Радий ( а ) вас бачити . Сьогодні чергове заняття . Я хочу , щоб воно було не тільки цікавим (про що ви завжди говорите ) , але і корисним. Налаштовуємося на серйозну і активну роботу .
II . Привітання.
Психолог : " Будь-яку зустріч ми починаємо з вітання . Для того , щоб наше спілкування пройшло в дружній атмосфері. Ви сидите за групами , передаючи м'яч сусідові зліва , називаєте його ім'я , говорите приємні вітальні слова , посміхаєтеся і передаєте м'ячик по колу. Тепер посміхніться один одному. Відчули , яке гарний настрій у класі , і ми готові працювати.
III . Бесіда .
Психолог : Зараз (підготовлений заздалегідь дитина) прочитає розповідь . Вам необхідно зрозуміти , про що піде мова , і відповісти на наступні питання ( записані на дошці ) . Що ми дізналися про героїв розповіді , які вони? Які їх особливості . Що допомогло вам зрозуміти це ?
Дитина читає розповідь (Додаток 1).
Обговорення : Що ми дізналися про хлопчиків ?
Передбачувані відповіді дітей . (Олег - неуважний , Денис - доброзичливий , уважний , чуйний , чуйний. ) Що допомогло вам це зрозуміти ?
Передбачувані відповіді дітей . ( Вони проявили різне ставлення , за вчинками. ) Який герой нам більш симпатичний. Чому ?
Передбачувані відповіді дітей . ( Симпатичний Денис . ) Чому хлопчики повели себе по- різному?
Передбачувані відповіді дете . ( У них різний характер. )
IV . Основна частина заняття .
Психолог : Отже , тема заняття " характер " ( тема і план заняття написані на дошці ) .
Розглянемо питання : Що таке характер. Риси характеру . Що впливає на формування характеру . Як проявляються риси характеру . Мій характер - мої вчинки.
1 . Бесіда . Що таке характер? Яке ви можете дати визначення поняттю " характер " ? Як впливає характер людини на його відносини з оточуючими ? Як впливає характер на успіхи в школі , життя ? Характер дається людині при народженні або його формують ?
Психолог : Ви , вірно , відзначили , що характер у всіх людей різний , судимий ми про характер людини за вчинками, які він здійснює . І Характер - це якесь відношення . А до кого або чого можна ставитися?
Відповіді дітей: до людей, тварин , речей.
2 . Що таке характер.
Давайте дізнаємося визначення поняття " характер " ( на дошці записано визначення . Психолог його озвучує ) .
Характер - це індивідуальні особливості людини , які визначають його ставлення (від грецького - риса , друк , ознака) до себе , до інших , до праці , діяльності ( результатами праці).
Психолог : "Хлопці , а як можна ставитися , наприклад , до інших " ?
Відповіді дітей : уважно , ввічливо , з співчуттям , жорстоко , байдуже.
Психолог : Правильно . Характер складається з рис . Подивіться ще раз на визначення . Те , що ви зараз перерахували , це і є визначення риси характеру. Давайте познайомимося з різноманіттям рис характеру " .
Психолог роздає картки з переліком рис характеру . (Додаток 2)
Дитина читає. ( З'ясувати , значення всіх чи рис характеру зрозуміло. ) А які ще ви знаєте риси характеру ?
3 . Вправа " Риси характеру".
Психолог : Ви знаєте , що риси характеру бувають позитивні і негативні ( бажані і небажані ) .
Зараз ви попрацюєте групою . Перед вами картка з переліком рис характеру і картка з визначенням характеру (як на дошці ) .
На дошці заздалегідь готується перелік рис характеру . (Додаток 3)
Завдання: Вписати риси (додаток 2 ) у картку (де дано визначення характеру) , розподілити по колонках . Пояснити .
Обговорення вправи .
Психолог : Втім , прояв характеру є комплексним утворенням . І є такі риси , які важко віднести до розряду відносин до кого або чого-небудь (наприклад , зарозумілість , акуратність , підозрілість ) .
4 . Вправа "Дізнайся риси характеру" .
Три дитини ( заздалегідь підготовлені ) читають невеликий опис вигаданого людини. Решта повинні зрозуміти, про яку рисі характеру йдеться. (Додаток 4)
Психолог : "Молодці , хлопці . Ви вірно назвали риси характеру. Ще раз давайте скажемо , як ми дізнаємося про риси характеру ? "
Відповіді дітей: за вчинками, по відношенню людини до оточуючих.
Психолог : Ми познайомилися з деякими рисами характеру. І коли ми вимовляємо , наприклад , цілеспрямованість , наполегливість , чуйність , жадібність - ми говоримо про риси характеру . Це їх назву. Але у кожної людини свій набір рис характеру . Дружимо ми , як правило , з людьми, у яких схожі з нами риси характеру. Якщо людині притаманне , наприклад , працьовитість , то про нього говорять , він ( який?) Працьовитий . Якщо притаманна доброзичливість : він ( який?) Доброзичливий . Використовують вже прикметники в мові. Люди дають опис людині - характеристику , де і відображаються його індивідуальні особливості , його риси. Таким чином , є назва рис характеру і є властивості , особливості людини . Давайте познайомимося зі своїми характерами. Спробуємо відповісти на питання: " Який я? "
5 . Вправа "Скажи про себе " .
Психолог роздає картки . Діти їх підписують. Робота індивідуальна . (Додаток 5)
завдання: Прочитайте список властивостей людини; знайдіть те , що і вам властиво (як позитивні , так і негативні особливості) . Позначте їх ( підкреслити або галочкою відзначити - за бажанням). Подумайте , як допомагають і як заважають ці особливості в вашому житті. Виберіть одну позитивну рису , яка особливо вам подобається. Запам'ятайте її .
Далі дітям пропонується встати з-за парт і утворити коло . Передаючи м'яч по колу , діти називають свою обрану позитивну рису . Коли дитина її вимовляє , всі інші аплодують.
Після виконання завдання діти сідають за парти.
Психолог : Що ви відчували , коли вам аплодували ?
Відповіді дітей: Впевненість , силу , гарний настрій , приємно.
Психолог : Оплески - це така форма підтримки . Людина дійсно відчуває себе більш впевненіше , радісніше , коли він не самотній , коли у нього є друзі , коли його підтримують , визнають , помічають , хвалять. Людині хочеться бути ще краще. Але ж і оточуючим приємно підтримувати , помічати хороше, добре . Нас підтримують посмішкою , добрими словами , але ж і ми можемо і повинні надходити також , щоб інші відчували ту ж радість , впевненість , те, що кожен з вас зараз відчув , випробував , отримав від однокласників " . Кому вдалося підкреслити негативні риси? Складно це було зробити ? А чому ми в колі поділилися хорошими якостями , а не поганими ? Як ми себе почуваємо , коли нас засуджують або відносяться грубо , жорстоко ?
Психолог : "Ми з вами з'ясували , що характер виявляється у вчинках. Про рисах характеру ми може дізнатися , аналізуючи , як людина себе веде , яке він проявляє ставлення до людей , до себе , до праці. Попрацюємо з " сонечками " .
Завдання: У середину веселого сонечка написати будь-яку зі своїх позитивних рис характеру , в сумне - негативну. Промінчики - це вчинки , , в яких проявляється така риса характеру . Наприклад: Відповідальність проявляється у вчинках : вчасно і самостійно роблю уроки , повертаю вчасно і в хорошому стані чужі речі , зберігаю таємниці , якщо обіцяв - виконую без нагадування , є домашня обов'язок . Невпевненість : боюся виступати перед людьми , соромлюся запитати щось у перехожих , не можу відстояти свою точку зору.
Увага! Завдання може викликати труднощі , тому що досить серйозне і непросте . Тому психолог повинен попередити хлопців , що над цим вони будуть працювати ще кілька занять . Якщо у когось не вийде, ця дитина буде мати можливість послухати інших і почати думати про свою роботу , аналізувати свої вчинки. Так як передбачається подальша робота , картки необхідно підписати.
Після виконання завдання - невелике обговорення . Кому вдалося виконати ?
Хлопці за бажанням діляться результатами своєї роботи , пояснюючи при цьому , як допомагають позитивні риси характеру в житті і як заважають негативні.
Психолог : Так , хлопці, це важка робота. Робота над собою. І наші вчинки - це наше обличчя , наша гордість або протилежне - наш сором. У кожному є і позитивне , і негативне.
7 . Дискусія . Навіщо потрібно знати свої риси характеру ? Вивчати , пізнавати себе ?
Психолог : "Себе пізнати не просто . Пізнаючи себе , людина вчиться розуміти себе , розуміти свої почуття , вчинки , аналізуючи помилки , вчиться їх передбачити і не здійснювати більше. Людина може навчитися вирішувати свої проблеми , будувати хороші відносини з оточуючими.
Володіння себе (і сильні , і слабкі сторони) дозволяє людині нести відповідальність за свою поведінку , виховувати себе ( покращувати себе або щось виправляти ) " . А навіщо потрібно пізнавати інших ?
Психолог : "Знання людей допоможе вам краще будувати відносини , уникати зрадництва , знаходити друзів , отримувати радість від спілкування з оточуючими. А чи знаєте ви своїх однокласників ? Крім поганого , що ви знаєте про них хороше? Ви подивіться , скільки хороших і цікавих хлопців поруч з вами! "
V. Закріплення .
а ) Обговорення .
Як ви думаєте , хлопці , характер дається при народженні або формується протягом життя ?
Хто або що формує характер?
б) Робота з плакатом "Дерево - характер". (Додаток 6)
Психолог : Людину можна образно представити у вигляді дерева.
Багато чого людині дається від предків (батьків , бабусь , дідусів та ін) в спадщину : здоров'я , колір очей, волосся , будова тіла і багато іншого , особливості поведінки (одні дуже рухливі , інші - менш ) .
Можливо , якісь властивості людини , її поведінкові особливості передаються по спадку , але все ж характер виховують. Впливають: сім'я , друзі , дорослі . Дитина може вирости в дитячому будинку або в підвалі. Виховувати можуть по- різному: люблять , піклуються , приділяють багато уваги розвитку розуму , прищеплюють навички спілкування або пускають все на самоплив. І ви як майбутні народите -
Чи теж будете виховувати дітей. Безумовно , щоб виховати хорошу людину , треба самому бути хорошою людиною і вміти виховувати. Але і це не все. Велика роль у формуванні характеру належить самій людині . Подивіться на дерево . Його стовбур - це суть , сила , зміст самої людини , що людина з себе представляє " . Що допомагає самовихованню ?
Воля , відповідальність . Діти всі хором можуть повторити ці слова .
Психолог : У житті все може трапитися. Будуть і радість, і жаль . Мужність допоможе людині встояти у скрутну годину . А якщо ні , людина може озлитися - і зламається гілочка доброти і чуйності . Так і інші " гілочки " - риси характеру - зміняться. І людина може стати іншим. Якщо ми себе знаємо , то можемо позбавлятися від поганого , посилювати хороше " . . в) Робота з прислів'ям .
Обговорення прислів'я :
" Посієш вчинок - пожнеш звичку . Посієш звичку - пожнеш характер. Посієш характер - пожнеш долю ". Наведіть приклади , коли сильний характер визначив долю людини ? ( Позитивний приклад . )
( М.В. Ломоносов , А. Суворов , герой роману В. Катаєва " Два капітана " та ін) Які риси з'явилися в характері цих людей?
Психолог : Але , хлопці! Я хочу звернути вашу увагу ще ось на що! Стати знаменитим або прожити яскраве життя можна і по -іншому , проявивши інші особливості особистості . Наприклад , Герострат , прагнучи до популярності і влади , спалив Храм Артеміди (одне із семи чудес світу ) ; Адольф Гітлер знищував народи , розв'язав таку страшну світову війну і інші приклади. Адже і тут проявилася і наполегливість і цілеспрямованість , і хитрість розуму , і сила волі - позитивні риси характеру поряд з жорстокістю , зарозумілістю , заздрісність , злістю . Звідси випливає , що одних рис характеру , навіть самих позитивних - недостатньо. Потрібно мати високі цілі , моральні цінності! Ми переконалися , що до однієї і тієї ж мети можна спрямовуватися різними способами " .
VI . Висновок .
а ) Обговорення вірша Г.Р. Державіна :
"Живи і дай жити іншим , Але тільки не за рахунок іншого Завжди задоволений будь своїм ! Не чіпай нічого чужого ! Ось правило , стезя пряма Для щастя кожного і всіх ".
Психолог : "Кожен з нас хоче бути щасливим . Коли ми приносимо щастя й іншим людям , ми і самі себе відчуваємо щасливими " .
б) Вправа "Продовж фразу" "Сьогодні на занятті я дізнався ( а ) ..." "Сьогодні на занятті я зрозумів ( а ) ..."
Діти записують свої думки в картці і за бажанням висловлюють свої думки .
VII . Прощання .
Діти стоять у колі .
Психолог : Яким може бути домашнє завдання ?
( Робота над собою. ) А хто може поставити відмітку за наші заняття ?
( Саме життя і ті люди , які будуть нас оточувати . )
Усі хором повторюють фразу :
"Я хочу бути хорошою людиною Я можу бути хорошою людиною Я стану хорошою людиною "
Психолог : До побачення !
P.S. Вивчення даної теми можна продовжити , працюючи індивідуально з дітьми, що потребують корекції поведінки . Можна використовувати в роботі різні діагностичні методики для виявлення рис характеру .
БЕРЕЗЕНЬ 1 - д/н компакт-диску(1983) 10 - д/н телефону (1876) 22 - д/н процесору Intel Pentium (1993) 26- д/н макровіруса Melissa (1999) 28 - перша в світі угода з продажу комп'ютера. Покупцем машини UNIVAC I стає Бюро Перепису Населення США (1946)