Мета уроку: сформувати в учнів уявлення про правильне , безпечну поведінку на воді , створити умови для формування таких особистісних якостей як : обережність ; самовладання ; відповідальність ; Повага до себе і оточуючих ; Комунікативність .
Навчальні питання : Вода - наша життєва необхідність і смертельна небезпека. Ви вирішили піти купатися. Основні правила безпеки на воді.
Обладнання: Картки для парної та колективної роботи , логічні завдання , глобус .
ХІД УРОКУ
1 . Мобілізаційна частина уроку .
- Психологічна готовність дітей.
2 . Робота над новим матеріалом.
На дошці діти читають девіз уроку: " Обережність - боягузливість " .
Як ви розумієте цей вислів? Міркування дітей.
На дошці з'являється перше питання :
Вода - наша життєва необхідність і смертельна небезпека.
Повідомлення учня :
Водні простори займають 70 % території Землі . Це природні водойми ( океани , моря , озера , ріки) , а також штучні водойми (ставки , водоканали , водосховища та інші). Чи можемо ми прожити без води ? Ні. Воду ми п'ємо , використовуємо для приготування їжі , для прання , миття . Для розвитку дітей велике значення має вживання морепродуктів , багатих кальцієм , фосфором , йодом та іншими необхідними для нашого організму мікроелементами. Що може замінити нам те задоволення , яке ми отримуємо від купання в теплу пору у воді? З цього ми можемо зробити висновок , що вода для нас життєва необхідність.
вчитель:
У той же час ми повинні задуматися , що від води щорічно гинуть сотні тисяч людей від стихійних лих ( повеней , селевих потоків , штормів та інших). Чималу частку становлять випадки безглуздою загибелі людей через незнання чи грубого порушення правил поведінки на воді. З цього ми можемо зробити другий висновок , що вода для нас смертельна небезпека. Сьогодні ми з вами поговоримо про те , як , насолоджуючись принадами води , не стати її жертвою .
На дошці з'являється друге питання :
Ви вирішили піти купатися. Основні правила безпеки на воді.
Учитель : Ви вирішили піти купатися.
Що ви повинні зробити? ( Робота в парах постійного складу ) . Діти працюють над послідовністю своїх дій. 2-3 пари озвучують послідовність дій .
Учитель : Найголовніше правило - з вами повинні бути дорослі.
Ви повинні попередити батьків , куди ви йдете , з ким ви йдете , орієнтовно на який час ви йдете. Купатися на водойму ви можете піти тільки з дозволу батьків.
Учитель : Ви підійшли до водоймища. А що далі? ( Робота в парах постійного складу ) . Діти самостійно виробляють правила , як підготуватися до купання . 2-3 пари озвучують вироблені ними правила .
вчитель: Не можна відразу кидатися в воду. Ваш організм ще до цього не готовий . Судоми люблять непідготовлених купальщиків . Бажання швидше потрапити у воду часто викликає поспіх . Багато біжать до води , або швидко йдуть . Ви розігрілися , спітніли. Необхідно роздягнутися , охолонути. Необхідно підготувати себе до купання . Для цього треба спочатку опустити ноги у воду. Потім кілька разів зануритися у воді. Ваше тіло звикло до води. Насолоджуйтесь , купайтеся .
Учитель : Основні правила безпеки на воді. У кожному місті є спеціально обладнані водойми для відпочинку та купання . На них є спеціальні служби. Це підготовлені люди для контролю за порядком , а також для порятунку людей. Тут постійно проводиться аналіз води. На багатьох водоймах чергують машини швидкої допомоги. Купання в необладнаних місцях заборонено . У вашому віці можна ходити купатися тільки в присутності батьків , або інших дорослих людей. Купатися можна в теплу пору і в теплій воді. Часто причиною утоплення може бути переохолодження організму в холодній воді. Купання в холодній воді може призвести до важких захворювань . Не можна купатися , якщо у вас підвищена , або знижена температура. Наслідки можуть бути непередбачуваними. Перебувати у воді в такому стані дуже небезпечно. Вміти плавати. Якщо ти не вмієш плавати , перебувай там , де мілко , поруч з берегом. Не женися за друзями , які попливли . Відразу ти плавати не навчишся . Необхідно обмежувати час знаходження у воді. Навіть якщо ви добре плаваєте , але перебуваєте в воді дуже довго, ви можете не помітити , що ви втомилися , а вода це не земля , де ви в будь-який час можете присісти і відпочити. У воді це зробити неможливо. В результаті у вас може не вистачити сил , щоб доплисти до берега. Контролюйте свої сили і самопочуття у воді. Краще вийти раніше з води , відпочити , позасмагати. У місцях , відведених для купання , є спеціальні знаки ( буйки , прапорці і т.д. ), які обмежують зону купання. Ніколи не запливайте за межі зазначеної зони купання. Ми не знаємо причини визначення цієї зони. Зрозуміло одне , що це зроблено для безпеки відпочиваючих. Неприпустимі гри у водоймах з утримуванням противника під водою - він може захлинутися. Не слід плавати на камерах , саморобних плотах та інших власне виготовлених саморобних плавальних засобах . Не можна пірнати в незнайомих місцях.
Учитель : Є населені пункти, де немає місць обладнаних для купання. Отже , незважаючи на все " не можна" , ми все-таки будемо купатися. Які правила ми повинні дотримуватися , що повинні ми знати ?
Міркування дітей. На дошці висвічуються основні правила .
Вчитель: Ми повинні знати : Що являє собою цей водойму. Якщо це річка , то вздовж яких підприємств вона протікає. Нерідко в річку скидаються всі каналізаційні стоки , відходи хімічного та інших шкідливих виробництв . Які захворювання ми можемо отримати , купаючись в такій річці ? Можемо ми в такій річці купатися ? Може краще подумати про своє здоров'я ? Якщо це ставок , то ми повинні знати , звідки прибуває вода , куди вона витікає. Там можуть бути потужні шлюзи , або колектори , які просто " засмоктують " , пропливаючого повз людину , а , тим більше, якщо він у цьому місці пірнає. Це дуже небезпечно. Ми ризикуємо своїм життям. Якщо це озеро , то ми повинні знати , чи немає в ньому болотистих місць. Ми повинні знати дно водойми. Не можна пірнати , що не обстеживши дно водойми. Ми повинні пам'ятати , що є люди , які люблять збиратися на відпочинок на березі водойми . На жаль , не всі вони охайні. Після відпочинку вони все зайве викидають у воду. Це і бите скло, і консервні банки , і арматуру , яку використовували для приготування їжі на багатті. Добре , якщо ця арматура ляже на дно . А якщо вона увіткнете і буде стирчати , а в цьому місці хтось пірне ? Тому ще раз нагадую : не можна пірнати не знаючи дна водойми. Треба знати і враховувати плин ріки . Є річки спокійні , протягом у них не швидке , плавне . Але є річки , у яких часто змінюється протягом , виникають вири періодично і в різних місцях. Купатися в таких річках дуже небезпечно. Особливо небезпечно купатися на гірських річках.
3 . Физкультминутка .
Вчитель: Діти , ви втомилися . Давайте трохи відпочинемо . Зараз у нас физкультминутка .
4 . Продовження вивчення нового матеріалу.
Вчитель: Ми не вміємо плавати. Як бути ?
Відповіді дітей.
Вчитель: Треба обов'язково навчитися плавати. Починати треба займатися в басейнах. Потім переходити у відкриті водойми. Починати треба з мілководдя , в місцях , де немає течії , або тихе перебіг. У міру набуття навичок у плаванні , ускладнювати навантаження. Необхідно перебороти страх перед водою. Води не треба боятися , але при цьому дотримуватися правил безпеки на воді. Ми повинні пам'ятати , що жоден вид спорту так не розвиває і не зміцнює наш організм , як плавання . Плавання рекомендується при лікуванні багатьох захворювань , включаючи порушення опорно -рухового апарату , захворювань хребта , розладах нервової системи та багатьох інших. Дуже важливо навчитися плавати і триматися на воді на спині. Уміння плавати і триматися на воді на спині - це наш порятунок у багатьох ситуаціях : Якщо ми запливли далеко від берега і відчуваємо , що у нас немає сил допливти до берега , то ми перевертаємося на спину , голову тримаємо над водою , злегка працюємо ногами. Ми відновлюємо дихання і трохи відпочиваємо. Відпочивши , ми можемо спокійно доплисти до берега. На спині ми можемо допливти до берега в тому випадку , якщо руку або ногу схопила судома , а допомогти нікому . Головне , не втрачати самовладання .
Вчитель: Ми вирішили поплавати на човні. Плисти на човні , здається , надійніше. Люди здавна користуються човнами для пересування і рибного лову . Що ми повинні знати і дотримуватися ?
Діти висловлюють свої думки .
Учитель : Давайте разом з того , що ви сказали , виробимо правила безпеки при плаванні на човнах та інших плавальних засобах . Кататися на човні можна тільки під наглядом дорослих . Перш , ніж сісти в човен , треба перевірити справність човна , чи немає течі , чи в порядку весла. Повинні бути рятувальні засоби і засоби для вичерпування води. Щоб човен не перекинувся , не треба її розгойдувати , тобто не можна розгойдувати човен , вчасно пересування по водоймі . Не можна вставати в човні , мінятися місцями , сідати на борт або перегинатися через нього. Чи не підпливайте близько до проходять судам і катерам - човен може перевернути хвилею. Не можна запливати на човні в місця масового купання людей. Як видумаєте , чому ? Діти міркують . Вчитель: Правильно: Можемо перешкодити тим , хто купається або навіть поранити їх. Якщо ви зібралися далеко плисти на човні , треба надіти рятувальні жилети.
5 . Закріплення вивченого матеріалу.
Завдання № 1 .
Вчитель: Перед вами лежить таблиця . Вона складається з двох стовпців. У ній написані правила безпеки на воді , а так само те чого ми не повинні робити , щоб не піддавати загрозі своє життя і здоров'я та оточуючих нас людей. Нижче знаходиться ще одна таблиця . Вона теж складається з двох стовпців. У лівому стовпчику заголовок : Правила безпеки на воді. У правому стовпчику заголовок - Не можна . Це те , що ми не повинні робити. Переставте в правий стовпець правила безпеки , що ми повинні дотримуватися , а в лівий - що не можна делать.Нирять в незнайомих місцях , не знаючи дна водойми. Треба знати і враховувати плин ріки . Розгойдувати човен , вчасно пересування на ній по водоймі . Коли прийшли до місця , спочатку підготуйтеся до купання . Йти купатися на водойму з дозволу батьків. Вставати в човні , сідати на борт або перегинатися через нього. Прибігти до водойми , швидко роздягнутися і відразу пірнути . Діти повинні купатися на водоймах під наглядом дорослих . Купатися тільки в місцях спеціально обладнаних для купання. Запливати за буйки. Купатися з підвищеною або зниженою температурою. Купатися на водоймах можна тільки в теплу пору і в теплій воді. Перед катанням на човні треба перевірити справність човни , весел , чи немає течі. Грати в водоймах з утримуванням противника під водою. Купатися взимку , якщо річка не замерзла. вміти плавати Купатися в ставках і озерах далеко від болотистих місць і шлюзів Йти купатися на водоймище без дозволу батьків. Плавати на камерах , і інших саморобних плавальних засобах . Кататися на човні під наглядом дорослих . Перед катанням на човні треба перевірити наявність у ній рятувальних засобів. Купатися без присутності дорослих. Купатися у водоймах , які знаходяться поблизу підприємств зі шкідливим виробництвом , а так його в нього зливаються каналізаційні та промислові стоки. Якщо ви вирішили далеко відплисти від берега , то повинні правильно розрахувати свої сили. При перших ознаках втоми або погіршення самопочуття виходите з води Не допускати переохолодження організму при тривалому перебуванні у воді . Запливати на човні в місця масового купання людей.
Заполните таблицуПравила безопасности на воде Нельзя
Завдання № 2 . Які правила безпеки на воді порушили герої вірша . Учням роздають картки . ( Діти працюють в парах ) .
У великій і глибокій річки Жили- були одні диваки. Був у них неслухняний характер: Випливали вони на фарватер , У незнайомих пірнали місцях , На нетривких каталися плотах , І дірявий човен качали , І не знали тривог і печалі. А одного разу , у вівторок якраз , Різнобарвний надули матрац І попливли на ньому за буйки ... Більше немає диваків біля річки !
Правильні відповіді : випливають вони на фарватер ; в незнайомих пірнали місцях ; на нетривких каталися плотах ; дірявий човен качали ; різнокольоровий надули матрац і попливли на ньому за буйки.
Перевірка завдання.
Завдання № 3 . Логічна задача.
Завдання написано на дошці. Діти працюють на картках індивідуально. Розставте у правильній послідовності , як ви будете готувати себе до купання , коли прийшли на водойму правильні відповіді 1 . Пірнули й попливли 3 . Роздяглися , охололи 2 . Кілька разів поринули у воді 4 . Опустили ноги в воду. 3 . Роздяглися , охололи 2 . Кілька разів поринули у воді 4 . Опустили ноги в воду. 1 . Пірнули й попливли
Завдання № 4 .
Вчитель: Діти , вам пропонується розшифрувати вираз . З кожного слова взяти тільки той склад , який вказаний в коді , а потім отримані склади скласти.
Гліб Іванич , водолаз , У день пірнав по двадцять разів ... Спас він двісті сорок дорослих І дітей три тисячі врятував . У нього медаль і орден , Але махнув він на медаль: "Якщо хто-небудь потоне - Це буде дуже шкода . Цілий день сиджу на вишці - Хуліганять дітлахи : Те воюють на плотах , Те пірнуть не в тих місцях , Запливають за буйки І йдуть на дно річки ... Я шукав би краще скарб ! Рибу я ловити би радий ! Але в річці замість риби Повинен я ловити хлопців ... Загалом , я скажу всім так , Що купанье - не дрібниця " ! Так закінчив свою розповідь Гліб Іванич , водолаз .
Вчитель: Гліб Іванович розповідає про те , що дітлахи порушують правила безпеки на воді. Які порушення ви помітили? Діти відповідають: " воюють на плотах " , " пірнають не в тих місцях " , " запливають за буйки " . Вчитель: Будь-яке порушення має свої наслідки . Про які наслідки нагадує Гліб Іванович ? Діти відповідають: " йдуть на дно річки ..." , тонуть. Учитель : Це ще одне нагадування нам про необхідність дотримання тих правил безпеки на воді , про які ми сьогодні говорили на уроці . А який висновок зробив Гліб Іванович у своїй розповіді .
Діти відповідають: " Що купанье - не дрібниця ! "
6 . Підведення підсумку уроку :
Вчитель: Чого навчилися на уроці? ( Відповіді дітей).
Учитель : Ми з вами говорили про те , як треба себе вести , коли ми купаємося , щоб не трапилося нещастя . Але якщо все-таки щось сталося і на ваших очах хтось тоне . Що робити ? Про це ми з вами поговоримо на наступному уроці.
Домашнє завдання : складіть схему - перелік , що потрібно робити для забезпечення безпечних умов під час купання.
БЕРЕЗЕНЬ 1 - д/н компакт-диску(1983) 10 - д/н телефону (1876) 22 - д/н процесору Intel Pentium (1993) 26- д/н макровіруса Melissa (1999) 28 - перша в світі угода з продажу комп'ютера. Покупцем машини UNIVAC I стає Бюро Перепису Населення США (1946)