Мета уроку: Пояснити справжнє поняття слова «чесність» . Розглянути різні варіанти прояву чесності в повсякденному житті. Виховувати в учнях класу необхідність відмови від брехливості , розвивати почуття власної гідності не тільки в своїх очах , а й в очах оточуючих.
«Найбільша образа, яку можна заподіяти чесній людині , - це запідозрити його у нечесному . » / Вільям Шекспір / ( Слайд 2 )
хід уроку
додаток
Вчитель: Сьогодні ми спробуємо з вами бути щирими у дослідження поняття «чесність» . Здавалося б - що простіше ? Однак так часто доводиться повертатися до питань, пов'язаних з чесністю в поведінці , у відповідях на поставлені питання.
I. Хлопці , а як ви розумієте зміст поняття « чесність» ? ( Слайд 3 )
учні: Говорити правду , незалежно від того , що вона обрадує або засмутить співрозмовника . Життя підносить різні ситуації , і я не завжди кажу правду. Це життя зі спокійною совістю.
II . А чи може бути порівнянною чесність і чуйність ?
учні: Думаю , що так. Думаю , що не буває грубою чесності і чуйною , правда - значить правда і нічого викручуватися . А я вважаю , що ні. Навіщо говорити заїці , що у нього погана дикція. Адже це хоч і правда , але не залежить від людини і може його поранити . Треба сказати правду , підготувавши до цього питання людини , тоді й образ не буде .
( Слайд 4 ) Вчитель:
Бути чесним - це зовсім не означає постійно вихлюпувати все те , що у вас на думці. Гола правда може викликати напругу в дружніх відносинах , і навіть зародити злість.
Деякі сприймають прямоту легше інші - важче. Пропонуємо вам деякі практичні поради , як бути чесним і не зіпсувати відносини з людьми: Спілкуйтеся з людьми від першої особи. Оскільки чесність є відкриттям і виразом ваших думок і почуттів. Наприклад , говорите : « Я стурбований твоїми проблемами» , замість : «Ти мене дістав зі своїми проблемами» . Не кажіть відразу всю правду , починайте з малого , поступово збільшуючи обороти . Підготуйте людини. Як можна швидше позбудьтеся від минулої брехні. Зізнайтеся іншій людині у своїй НЕ правоті , скажіть , що ви цінуєте ваші відносини і хочете їх зберегти.
III . Як себе почуваєш , коли тобі брешуть? ( Слайд 5 )
учні: Ображеною. Некомфортно. Зникає довіра до людини. З'являється почуття образи .
IV . А чи буває « безневинна брехня» ? ( Слайд 6 )
учні: Звичайно , буває , у дрібницях. Можна збрехати , щоб не засмучувати людини , але потім часто дізнаються про правду і тоді ... Це незначна брехня , але вона іноді переростає у велику . Але ж це неправда і може ввести в оману.
( Слайд 7 ) Вчитель:
Бути чесним - це зовсім не означає постійно вихлюпувати все те , що у вас на думці.
Гола правда може викликати напругу в дружніх відносинах , і навіть зародити злість.
Деякі сприймають прямоту легше інші - важче. Пропонуємо вам деякі практичні поради , як бути чесним і не зіпсувати відносини з людьми: Спілкуйтеся з людьми від першої особи. Оскільки чесність є відкриттям і виразом ваших думок і почуттів. Наприклад , говорите : « Я стурбований твоїми проблемами» , замість : «Ти мене дістав зі своїми проблемами» . Не кажіть відразу всю правду , починайте з малого , поступово збільшуючи обороти . Підготовляйте людини. Як можна швидше позбудьтеся від минулої брехні. Зізнайтеся іншій людині у своїй НЕ правоті , скажіть , що ви цінуєте ваші відносини і хочете їх зберегти.
V. Як ви думаєте , що означає бути чесним перед собою?
учні: Завжди і скрізь говорити правду. Не брехати самому собі . Це коли ти не брешеш собі , своїм почуттям , коли твоя совість чиста .
VI . А як тоді розуміти « самообман » ?
учні: Це коли людина нечесний перед собою. Коли сам себе обманюєш . Навіювання собі бажаного за дійсне.
VII . Давайте з вами розберемо деякі ситуації . ( Слайд 8 )
Ситуація 1 .
Вчитель: Класний керівник збирає ваші щоденники , щоб перевірити , чи всі оцінки , отримані вами за тиждень , виставлені в щоденник . І неодноразові випадки , коли деякі з вас кажуть , що забули в надії , що вчитель і сам завтра забуде про цей факт. Як розцінювати цей факт?
У класі тиша.
Ситуація 2 .
Вчитель: Скориставшись гарним знанням інтернету , деякі примудряються знаходити рішення письмової роботи там і спокійно переносити знайдене в зошит . Як подивитися на це?
учні: Ну , переписав і добре , головне , щоб вдома не лаяли . Соромно , коли помітить вчитель . Совість , звичайно , мучить , але так хочеться отримати гарну оцінку .
Вчитель: Ви пам'ятаєте , що на першому уроці при нашому знайомстві з вами я сказала , що ставлю в обов'язковість три способи спілкування: не брехати , що не красти і не виражатися нецензурними словами. І ви прийняли моє умова всі одноголосно . А зараз я буду наводити факти з нашої класної життя , змінивши імена . Давайте обговоримо їх. Володя списав у сусідки по парті завдання і , піднявши руку , відповів по ньому. Учитель помітив , що у сусідки записано те ж . Дівчинку звинуватили в списуванні , а хлопчик промовчав. В результаті він отримав 5 , а сусідка 2 . Чи припустимо таке? Вітя вирішив піти з уроків . Примудрився пройти без реєстрації через турнікет. Класний керівник стала шукати його . Який же був жах , коли з'ясувалося , що учень невідомо куди зник , тому що він навіть мобільник вимкнув . Обстановка прояснилася в 16 годин , коли вдалося зв'язатися з дідусем хлопчика . А чим компенсувати переживання відповідає за його здоров'я в навчальний час класного керівника? Після самостійної роботи до вчителя підійшли дві дівчинки і сказали , що їм поставили трійки за роботу , а 4 дівчинки отримали п'ятірки, списавши рішення з інтернету через мобільник. В результаті скористалися інтернетом почали щодня знущатися над тими , хто сказав правду. Так хто ж вчинив нечесно ?
( Після нетривалої тиші хлопці починають обговорювати перераховані вчинки. І це добре , значить добре зерно не засохло в душах . )
VIII . Перед вами кілька питань. Як би ви відповіли на них? ( Слайд 9 ) Друг запросив Вас у гості. Ви не хочете йти , але у Вас немає приводу відмовитися. Скажете Ви : « Я б із задоволенням пішов , але у мене сильно болить голова» ? Ви купуєте продукти , і касир дає Вам зайві гроші у вигляді здачі. Повернете Ви їх ? Лунає дзвінок і з'ясовується , що це телефонує людина , з яким Ви не хочете говорити . Попросіть Чи Ви маму сказати , що Вас немає вдома ? Ваша найкраща подруга зробила нову зачіску , яка , по-Вашому , їй зовсім не йде. Скажете Чи Ви їй , що вона Вам подобається ? Ви обіцяли провести суботній вечір з друзями. Але за кілька годин до цього хтось інший запрошує піти на захід, який Вам дуже подобається. Скажете Ви друзям , що відчуваєте себе неважливо , щоб використовувати час за своїм бажанням , а не обіцянки ? Ви витратили здачу від грошей , які дала мама на купівлю продуктів , на якусь вещичку , подумавши , що мама все одно ж не помітить. Ви хочете затриматися у одного і прийти додому пізніше , ніж просили батьки. «Я просто скажу їм , що автобуси погано ходять , і ми застрягли в пробці. Вони завжди вірять мені , і я ж не збираюся робити нічого поганого , просто їм так буде спокійніше ». «Я розповім Вірі про Любін проблемах. А що в цьому поганого? Може вона і сама вже розповіла ». Ви знайшли мобільник. Зрадієте знахідку , присвоївши її , або спробуєте знайти господаря ?
Вчитель: Не відповідайте вголос , дайте відповідь своєї совісті .
IX . Крилаті слова про чесність . Найближче до великого варто чесність. / Віктор Гюго / Чесна людина душею піднесений, тому його щастя глибоко і непозбутно . На всіх справах його лежить друк волі. / ХунЦзичен / Чесність помирає , коли продається. / Жорж Санд / Єдине, чим всякий чесна людина має керуватися у своїх вчинках , це справедливо чи несправедливо те , що він робить , і чи є це діяння доброго чи злого людини. / Сократ / Істинно чесний той, хто завжди запитує себе , чи достатньо він чесний. / Плавт / Мудрість дорожче золота , але чесність , справедливість і гідність важливіше всякої мудрості. / Алі Апшерони / Не говори погано про відсутніх , бо то ганьба . / Джорж Вашингтон /
X. Живі приклади . ( Слайд 10 )
1 . Поліція Нижнеудинска зазначила школярів за чесність і порядність.
Напередодні в середній школі N10 міста Нижнеудинска відбулася незвичайна урочиста лінійка . На ній співробітники місцевого відділу поліції вручили трьом учням 5 і 6 класів Сергію Борисову , Андрію Сидорову і Вадиму Джафарова пам'ятні подарунки та листи подяки « За чесність , порядність і громадянську свідомість ». Незадовго до цих подій підлітки , гуляючи в парку , знайшли три стільникових телефону. «Звичайно , - кажуть хлопці , - була велика спокуса залишити мобільники собі , але ми вирішили вчинити інакше ». Друзі принесли телефони в чергову частину поліції ОМВД по нижньоудинськ району Іркутської області і розповіли, де і за яких обставин їх виявили . Незабаром поліцейські встановили законних власників телефонів і передали їм , як вважали господарі , безповоротно втрачені дорогі мобільні апарати . А троє друзів , отримавши подарунки та грамоти з рук офіцерів поліції , відчули себе героями дня .
Важливий іспит довелося здати кіровським школярам - це іспит на чесність і порядність.
У період роботи електронних проїзних в « тестовому режимі» було прийнято рішення видавати школярам карти централізовано в школах. Однак , до цього деякі батьки встигли отримати електронну карту в « ЦДС ». Таким чином , у деяких дітей виявилося по дві карти , а у інших - жодної.
Учень 3 «Б » класу школи № 31 Микита Шевченко першим повернув другу карту назад. « Просто я подумав , що комусь не вистачить , - пояснює хлопчик , - тому ми з татом віддали одну карту на ЦДС ».
Звичайно , хтось може сказати: «Подумаєш , яке діло - повернув якусь картку . Дрібниця якась ». Але з таких дрібниць деякі діти залишилися без карт .
Директор « ЦДС » Д.Г.Нікулін і директор ТОВ « Електронний проїзний» особисто подякували Микиту Шевченка за благородний вчинок і вручили йому в подарунок електронну книгу.
«Спасибі тобі , Микита , за чесність , - сказав Дмитро Георгійович. - Ти вчинив як справжній чоловік. Залишайся таким же і показуй приклад своїм однокласникам ».
3 . Абсолютно незрозумілими своїми однолітками залишилися два австрійських підлітка , які здали в бюро знахідок близько десяти тисяч євро готівкою. Настільки чималу суму школярі виявили під час поїздки на екскурсію з класом. За словами працівників бюро знахідок , це перший випадок у їхній практиці , коли їм приносять гроші. І якщо протягом року власник втрачених десяти тисяч не з'явиться, то молоді люди з чистою душею зможуть забрати їх собі. Втім , цей приклад безкорисливості меркне на тлі вчинку німецького військовослужбовця , приблизно в той же час знайшов і повернув інкасаторам три валізи з мільйоном євро , які були втрачені на дорозі.
XI . Так що ж таке « чесність» ?
Ця згода між думками і переконаннями людини та її словами і вчинками. Чесність думки - це бажання слідувати фактам , не приховуючи і не спотворюючи їх , і не роблячи висновків на підставі неправдивих відомостей. Чесність вчинків включає точність у грошових справах , щирість у взаєминах.
А ось як дається визначення чесності у Вікіпедії ( Слайд 12 ) :
« Чесність - уникнення обману , і зокрема шахрайства , у відносинах з іншими людьми. У порівнянні з правдивістю , поняття чесності підкреслює відсутність корисливих мотивів дезінформації і разом з тим снисходительней відноситься до ненавмисним введенню в оману , тобто людина може залишатися чесним , якщо повідомляє іншому неправду , в яку вірить сам .
Чесність - це видатне якість , проникаюче в саму глибину людської сутності. Чесність ( або відсутність її ) буде чітко виявлятися в кожному вашому слові і вчинку . Чесність , твердість характеру , незаплямована репутація і повагу тісно взаємопов'язані і йдуть рука об руку по шляху до видатному успіху » .
Вчитель: Так в чому ж перевага чесності ?
Учні наводять свої аргументи.
XII . Підіб'ємо підсумки. ( Слайд 13 )
Чесність - це одна з неодмінних проявів благородної людини .
Чесність - це серйозна причина для поваги до людини.
Чесність - це переконання в тому , що співрозмовник настільки духовно розвинений, що зуміє зрозуміти й прийняти саму гірку правду.
Чесність - напрочуд корисна річ. Вона може звільнити нас від важкого тягаря стресу і тривог ; вона робить спокійним наш сон ночами ; вона дає впевненість у власних силах ; вона покращує наше душевне самопочуття ; завдяки їй люди більше цінують нашу думку.
Нехай чесність стане вашим супутником по життю і дасть можливість отримати повагу і розуміння оточуючих і веде вас до успіху! ( Слайд 14 )
БЕРЕЗЕНЬ 1 - д/н компакт-диску(1983) 10 - д/н телефону (1876) 22 - д/н процесору Intel Pentium (1993) 26- д/н макровіруса Melissa (1999) 28 - перша в світі угода з продажу комп'ютера. Покупцем машини UNIVAC I стає Бюро Перепису Населення США (1946)