Адаптаційні заняття з першокласниками . Знайомство
Проблема адаптації першокласників до школи є актуальною для всієї системи освіти. Приходячи до школи, потрапляючи в нову для себе ситуацію, практично всі діти переживають і хвилюються. І вчитель, і батьки зацікавлені в тому, щоб першокласники якомога швидше і успішніше увійшли в шкільне життя. За допомогою ігрових методів можна допомогти дитині в успішній адаптації.
Адаптаційні заняття я проводжу в першому класі 1 раз на тиждень (вересень-жовтень). Тривалість занять - 30-40 хвилин. Всі ігри та вправи треба проводити в музичному супроводі. Це дозволяє зробити заняття більш ефективними і емоційними.
Мета адаптаційних занять: створення соціально-психологічних умов для адаптації першокласників в ситуації шкільного навчання, які дозволять дитині успішно функціонувати і розвиватися в шкільному середовищі.
завдання:
створення умов для забезпечення емоційного комфорту, почуття захищеності у першокласників при входженні в шкільне життя; створення доброзичливої атмосфери в класі як необхідної умови розвитку у дітей впевненості в собі;
допомога першокласникам в усвідомленні та прийнятті правил шкільного життя і себе в ролі учнів;
створення сприятливих умов для знайомства один з одним; створення передумов для групової згуртованості класу.
Теми адаптаційних занять
1. Знайомство.
2. Правила шкільного життя.
3. Школяр і дошкільник. Усвідомлення дітьми свого нового статусу школяра.
4. Для чого ходять в школу?
5. Оцінка.
6-7. Вчимося працювати дружно. Знайомство учнів з навичками навчального співробітництва.
8. Першокласна подорож. Закріплення позитивного емоційного ставлення до школи та навчання.
Пропоную Вашій увазі конспект самого першого адаптаційного заняття. Це заняття я завжди проводжу 1 вересня, на яке проголошує батьків.
ТЕМА: "ЗНАЙОМСТВО"
Мета: знайомство першокласників з учителем і один з одним.
Завдання: надання дітям можливості назвати свої імена та створення умов для запам'ятовування імен інших дітей; формування у дітей ставлення один до одного як до цілісної групі - "клас"; знайомство учнів зі шкільним правилом "Говорити по черзі."; знайомство з простором класу, формування ставлення до нього як до свого класу.
Матеріали до заняття:
1. Табличка з написом "Наш клас."
2. Квіти, вирізані з кольорового цупкого паперу. На них друкованими літерами написано ім'я вчителя й імена всіх учнів. Можна зробити всі квіти різних кольорів, наприклад, квіти з іменами дівчаток одного кольору, а з іменами хлопчиків - іншого.
3. Запис спокійної музики без слів.
4. Листи білого паперу для "сонечок", розмір 15х15см (за кількістю дітей у класі).
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Вступна частина.
учитель:
- Здрастуйте, хлопці, шановні батьки!
-Я Дуже рада зустрічі з вами. Ви прийшли в перший клас, і наша школа стане місцем, де ви дізнаєтеся багато нового і цікавого, отримаєте відповіді на найскладніші питання. І, звичайно, тут ви зустрінете багато нових друзів.
2. Основний зміст заняття.
учитель:
- Для того, щоб ми все краще познайомилися (а також і батьки), для того, щоб ви краще дізналися своїх однокласників і свою школу, ми будемо зустрічатися на уроках знайомства. На цих уроках можна разом і попрацювати, і пограти.
- Хлопці, сигналом до початку уроку знайомства будуть такі слова:
1,2,3 - слухай і дивись!
3,2,1 - ми почнемо зараз!
- Давайте скажемо ці слова разом. Згодні?
учні:
- Так!
учитель:
- Встаньте біля своїх парт. Дивіться на мене і повторюйте рухи, які я буду показувати. Намагайтеся повторювати за мною слова, щоб краще їх запам'ятати.
1,2,3 (хлопнути в долоні 3 рази) - слухай (показати руками на вуха) і дивись (показати руками на очі)!
3,2,1 (хлопнути в долоні 3 рази) - ми почнемо зараз (протягнути назустріч класу руки долонями вгору)!
- Спасибі! Сідайте, будь ласка, на свої місця і подивіться на мене.
- Я ваш учитель. Мене звуть Оксана Іванівна (на дошку прикріплюю квітка, вирізаний з кольорового паперу, на якому написано моє ім'я). Подивіться навколо, як багато хлопців у класі. Можливо, ви ще не всі один одного знаєте, не з усіма знайомі. Звичайно, у кожного своє ім'я, і відразу буває важко запам'ятати, кого як звуть. Але ж складно розмовляти з людиною, якщо не знаєш його імені. А ми будемо разом вчитися, і тому треба знати всіх хлопців свого класу. Давайте познайомимося. Коли я скажу "3,4" - кожен по команді викрикне своє ім'я. (Батьки теж включаються в роботу.)
- "3,4" (кожна дитина вигукує своє ім'я)
- Ой, ой, ой! Ви так голосно кричали, а я жодного імені не розчула. А ви всі імена розчули?
учні:
- Ні!
учитель:
- От і я не розчула. Давайте спробуємо по-іншому. Якщо не вийшло голосно, скажімо свої імена пошепки.
- "3,4"!
- Знову щось не те. Ніхто не кричав, а все одно нічого не зрозуміло. А ви багато імен почули?
діти:
- Ні!
учитель:
- Як ви думаєте, чому?
діти:
- Тому що всі кричимо одночасно.
учитель:
- Разом працювати добре, грати весело, співати здорово, а ось відповідати погано: коли все відразу говорять різні слова, то нічого не зрозуміти.
- Давайте спробуємо говорити по черзі, по одному і послухаємо, як звуть хлопчиків і дівчаток нашого класу. Я буду підходити по черзі до кожного з вас, і той, до чийого плеча я доторкнуся, голосно і чітко назве своє ім'я. У мене в руці квіти з вашими іменами, кожному я дам один з кольорів.
- Спасибі! Тепер ми почули всі імена. Перед вами лежать квіти з вашими іменами. Слухайте уважно завдання. Квіти допоможуть вам їх виконати.
- Хлопчики, підніміть вгору квіти! Дівчата, підійміть квіти! Підніміть квіти ті, чиї імена починаються на букву А, М і т.д.
- Давайте виростимо на нашій дошці велику квіткову галявину. Зробимо це так. Я буду кликати до дошки кілька хлопців, вони вийдуть і прикріплять свої квіти на дошку. Слухайте уважно, не вас чи я назву.
- Я прошу вийти до дошки всіх, кого звуть Таня, Діма, Олексій, Наташа ...
(До дошки виходять або 1 людина, або ціла група і кріплять свої квіти на дошку і сідають на місце.)
- Хлопці, подивіться, як багато квітів у нас вийшло, так само багато, як і нас. І всі ми один клас (розміщую табличку "Наш клас.") Ось він який наш клас!
- Хлопці, наш клас - це всі ми, а ще наш клас - це кімната, де ми знаходимося. Подивіться, який він чудовий: світлий, затишний! Але ви тут зовсім недавно і ще не зовсім до нього звикли, правда?
діти:
- Так!
учитель:
- І він до нас теж ще не звик: чекає, придивляється - чи будемо ми його
любити, піклуватися, не образимо його?
діти:
- Ні! Не образимо!
3. Вправа на розслаблення.
учитель:
- Давайте зробимо нашому класу подарунок: прикрасимо його золотистими сонечками. Кожен з вас намалює сонечко, яке може зігріти, розвеселити і підняти настрій. Тоді наш клас стане самим світлим і затишним. (Роздаю дітям і батькам листи. Включаю спокійну музику без слів.)
- Хто закінчив малювати, покладіть олівці на місце, а малюнок перед собою. Я підійду, і ви мені тихесенько скажете, яке місце в класі сподобалося вашому сонечку. У кожного буде своє сонечко в нашому класі, а тому нас багато, то всім нам буде тепло і затишно. (Підходжу до дітям, батькам, питаю, яке місце в класі сподобалося сонечку і допомагаю прикріпити його.)
4. Рефлексія заняття.
- Чуєте, музика затихає. Наш перший урок знайомства добігає кінця.
Сьогодні ми чудово попрацювали і навіть трохи пограли.
- Що вам сподобалося найбільше?
- Як ви думаєте вам буде затишно займатися в такому класі?
- Чиї імена ви запам'ятали?
5. Прощання.
- А тепер ми закінчимо наше заняття, подякуємо за нього один одного. Зустріньтеся очима з тим, кому ви хочете сказати: "Дякую.".
Мовчки кивніть головою, подякуйте очима і кивком голови. (По черзі зустрічаюся очима з першокласниками та батьками, і дякую кивком голови. Діти теж дякують один одного, вчителя і батьків.)
- Спасибі вам, шановні батьки, за участь. Хлопці, спасибі вам. Тепер ми будемо дружити, допомагати один одному. До побачення, до наступного заняття. Я дуже його буду чекати.
БЕРЕЗЕНЬ 1 - д/н компакт-диску(1983) 10 - д/н телефону (1876) 22 - д/н процесору Intel Pentium (1993) 26- д/н макровіруса Melissa (1999) 28 - перша в світі угода з продажу комп'ютера. Покупцем машини UNIVAC I стає Бюро Перепису Населення США (1946)