Мета: відкриття, приведення в дію та автоматизація позитивного світовідчуття у педагогів.
Завдання:
створити мотивацію до розширення знань про свідомий оптимізм;
закріпити почуття впевненості у своїх силах і самоцінності;
активізувати здатність до конструктивного сприйняттю будь-яких життєвих обставин;
змоделювати ситуації для самостійного знаходження і використання резервів позитивних реакцій і прийомів саморегуляції емоційних станів.
Тривалість: 40-45 хв.
Категорія учасників: педагоги.
Кількість учасників: 12-14 чоловік.
Місце проведення: кабінет з розставленими для роботи в групах стільцями.
Необхідні ресурси: проектор, комп'ютер, необхідний матеріал для створення і демонстрації «дерева життєвих подій», презентація, мультфільм «Баранчик і кролень», цитати про оптимізм, пам'ятки, шоколадні цукерки різних геометричних форм, прозора чаша, паперові зірочки, ручки і папір.
Очікуваний результат:
розширення знань про феномен свідомого оптимізму;
закріплення бажання для оволодіння позитивними способами реагування;
підвищення колективної згуртованості колективу.
Форма проведення: мотиваційне заняття.
Прийоми і методи роботи:
психогімнастичні вправи;
робота в малих групах;
вправи тренінгового характеру;
міні-лекція;
робота з притчею і відео-матеріалом;
дискусія;
шоколадотерапія;
вручення пам'яток.
План проведення заняття:
1. Організаційна частина (5-7 хв.):
- Вітання учасників заняття;
- «Занурення» в тему заняття по засобом притчі;
- Психогімнастика, що дозволяє розслабитися, скинути напругу і налаштуватися на сприйняття пропонованої інформації.
2. Основна частина - інформаційно-змістовна (28-30 хв.):
поняття позитивного мислення;
особливості позитивно-реалістичного світосприйняття;
вправа в групах «Позитивний перефраз»;
поняття свідомого оптимізму;
вправа «Три чарівні питання» для аналізу обраної групою ситуації;
створення «дерева життєвих подій» з метою демонстрації цілісності та гармонійності всього, що відбувається;
демонстрація та обговорення мультфільму «Баранчик і кролень», що підтверджує силу свідомого оптимізму;
3. Заключна частина (7-8 хв.):
шоколадотерапія з метою розкриття резервів позитивних емоцій;
рефлексія;
вручення пам'яток «Свідомий оптимізм - основа формування позитивного мислення».
Хід заняття:
(слайд 1)
1. Організаційна частина (5-7 хв.)
- Добрий день, шановні педагоги! Рада знову вітати вас!
- Ми - педагоги часто у своїй роботі використовуємо звернення до образів, щоб повніше і яскравіше передати необхідну нам інформацію. Сьогодні я б хотіла розпочати нашу зустріч з невеликою Китайської притчі.
(слайд 2)
(притча «Осел і колодязь» про ставлення до обставин)
Одного разу в колодязь впав осел і став жалібно кричати, кличучи на допомогу. На крики прибіг господар і розвів руками - адже витягнути ослика з колодязя було неможливо.
Міркування господаря були про те, що той осів вже старий, і йому недовго залишилося, і він все одно хотів купити нового молодого осла. Цей колодязь вже майже висох, і він вже давно планував засипати його і вирити новий. Так чому б відразу не вбити двох зайців - засипати старий колодязь, та й ослика заодно закопати.
Він попросив про допомогу сусідів, які дружно взялися за лопати і почали кидати землю в колодязь. Осел відразу ж зрозумів що до чого, і взявся кричати ще голосніше і жалібніше!
Однак, скоро ослик замовк. Господар заглянув в колодязь і побачив, що кожен шматок землі, який потрапляв на спину ослика, той струшував і приминав ногами. Через деякий час, до загального здивування оточуючих, ослик виявився нагорі і зміг вибратися з колодязя!
- Знайома історія? Про що вона?
- Цілком вірно, - про конструктивне переживання труднощів і проблем.
- Звичайно, в нашому житті теж бувають складності, в тому числі пов'язані і з професійною діяльністю. І кожен раз, коли до нас летить черговий комочок, варто нагадати собі, що ми в силах струсити його і саме завдяки цьому, піднятися трохи вище у своєму особистісному розвитку.
(слайд 3)
- Сьогодні ми поговоримо про те, що таке свідомий оптимізм і познайомимося з деякими прийомами позитивного мислення.
(слайд 4)
- А прямо зараз пропоную поліпшити свій настрій, для цього нам необхідно встати.
(Комплекс психогімнастичних вправ для підняття настрою).
Є думка, що негативні емоції «живуть» на шиї нижче потилиці і на плечах. Пропоную зараз від них позбутися! Складіть руки в «замок» за спиною. Напружте руки і спину, потягніться, розслабте плечі і руки. Скиньте накопичену напругу з кистей.
Тепер складіть руки в «замок» перед собою. Потягніться, напружуючи плечі і руки, розслабтеся, струсіть кисті. Під час потягування в організмі збільшується кількість ендорфіну - "гормону щастя".
А зараз посміхніться, будь ласка! Зафіксуйте посмішку на обличчі на 10-15 секунд. При посмішці розслабляється набагато більше м'язів, ніж при звичайному положенні. Відчуйте благодать, яка розходиться по всьому тілу!
- Настрій покращився? Чудово! Сідайте!
2. Основна частина - інформаційно-змістовна (28-30 хв.):
- Що ж таке позитивне мислення?
(слайд 5)
- У 1905 році англійським психологом Вільямом Джемсом було зроблено унікальне відкриття про те, що вольова зміна психологічної установки впливає на життєві обставини людини.
Впливаючи на хід нашого життя як МАГНІТ, ми самі можемо притягувати як позитивні, так і негативні події і ситуації. Тяжіння це тим сильніше, чим більший емоційний заряд несуть ці думки.
- Говоримо ми про позитивно-реалістичне сприйняття.
Люди з найстійкішою (і неадекватною) позитивної установкою - це лудомани: гравці, що підсіли, наприклад, на ігрові автомати. Вони повністю впевнені, що їм обов'язково має пощастити, і з цією думкою «просаджують» останні гроші.
Позитив людина-дитини часто заснований на погану інформованість і сліпій вірі, у дорослої людини позитивне світосприйняття - реалістично.
Розумна людина реально бачить можливі труднощі і перешкоди майбутньої справи, свої слабкі сторони і проблемні особливості тих, з ким йому доведеться взаємодіяти. Але ще більшою мірою він звертає увагу на свої сильні сторони і вміє розгледіти їх в оточуючих, знайти ресурси і резерви, вселяючи віру в успіх і перемогу.
(слайд 6)
Позитивно налаштована доросла людина (а нам з вами, напевно, необхідно бути такими і для себе, і для оточуючих нас дітей):
• Знайомлячись з новими фактами і новими даними, застосовує схему "Плюс-Мінус-Цікаво".
• Критикуючи, аналізує за принципом "Плюс-Мінус-Плюс".
• Самоналаштовуючись, надихається ідеєю: "Будь готовий до гіршого, але налаштовуй себе на краще".
(слайд 7)
Керуючись позитивним сприйняттям, людина концентрується на:
• достоїнствах, а не недоліки;
• перемогах, успіхах і життєвому досвіді, а не помилках і промахах;
• цілі та завдання, а не проблемах;
• можливостях, а не перешкодах;
• своїх бажаннях і ресурсах, а не потреби і потребах.
- Здається, що це проста гра слів, але за цим і стоїть переосмислення ситуації.
(Вправа «Позитивний перефраз»)
- Давайте потренуємося! Я пропоную вам вираз, а ви намагаєтеся перефразувати його в позитивному ключі.
(слайд 8)
Мислим
ПОЗИТИВНО
1. Ми проти забруднення навколишнього середовища.
1. Ми за чисте і свіже повітря.
2. Нічого хорошого!
2. Поки готується «грунт» ... Я працюю над вирішенням цього питання!
3. Валюся з ніг! Немає сил!
3. Який насичений подіями та зустрічами справ.
(слайд 9)
- Ті, хто вважає себе щасливим, успішним, впевненим, ефективним, знаходяться в більш виграшному положенні в порівнянні з тими, хто очікує неприємностей, боїться життя, і як не парадоксально, саме останніх і знаходять біди і труднощі. Можна сказати, що люди, що чекають неприємностей, самі їх до себе притягують, спрацьовує психологічний механізм «самореализующегося пророцтва».
- Природно, що життя не може бути ідеальною, а значить, - ми повинні сприймати її адекватно, це допоможе уникнути стресу і жити в злагоді з собою.
(слайд 10)
- Про людей, з надією, вірою і посмішкою крокуючих по життю говорять, що вони оптимісти.
- Поняття свідомого оптимізму введено американським психологом, основоположником позитивної психології Мартіном Селігманом. Своє відкриття він зробив, досліджуючи когнетивні складові нашої поведінки; йому вдалося продемонструвати зв'язок між стилем мислення, який ми вибираємо - оптимістичний або песимістичний, і успішністю у професійній діяльності. Особливо вражаючими виявилися результати експериментів зі страховими агентами: оптимісти не тільки продавали більше страхових свідоцтв, але і значно рідше змінювали роботу.
- Напевно, у багатьох з вас промайнула думка, що все це ми знаємо, але все одно не виходить з оптимізмом реагувати на події навколо. Як же бути?
- Опановувати позитивним мисленням!
Позитивне мислення розвивається і вдосконалюється, як і будь-який інший навик. Просто почніть робити, звикаючи до нового способу життя, і результати не забаряться себе чекати.
Ідея позитивного мислення полягає не в тому, щоб не помічати негативу. Позитивне мислення в тому, щоб навчитися свідомо змінювати ставлення до сформованої ситуації. А щоб щось зробити реально, не варто складати списки того, чого у нас немає, треба швидко зорієнтуватися, чим ми володіємо, якими є наші ресурси.
(слайд 11)
- Одним із дієвих прийомів свідомого оптимізму для розбору та аналізу будь-якої життєвої ситуації є застосування «Трьох чарівних»питань»:
1. Що у трагедії є хорошого?
2. Чому я зможу навчитися?
3. Як можу виправити ситуацію з найменшими втратами для себе?
(Робота в групах з аналізу будь-якої запропонованої учасниками ситуації та обговорення)
(слайд 12)
- Погодьтеся, наше життя можна представити у вигляді дерева?
(«Створення дерева життєвих подій»)
- Коріння - це цінності, закладені батьками.
- Стовбур і гілки - наші власний особистісний шлях розвитку.
- Плоди і листя - обставини, ситуації, наші рішення і результати. Настільки крона пишна і радує око, наскільки позитивно і конструктивно наше сприйняття життєвих моментів.
- Кожна подія відбивається в нас особливими емоціями. Є події, які дарують радість, захоплення, захоплення. Наприклад які?
(після відповідей прикріплюємо великі помаранчеві троянди до дерева - 7 шт.)
- Є події повсякденні, буденні, на перший погляд. Які Наприклад?
(після відповідей прикріплюємо невеликі бежеві троянди до дерева - 5 шт.)
- Є ситуації або зустрічі, що викликають тривогу або сумніви.
Наприклад які?
(після відповідей прикріплюємо невеликі світлі троянди до дерева - 5 шт.)
- А є такі, що викликають негативні емоції і переживання.
(прикріплюємо 3 невеликих коричневих троянди).
- Подивіться, будь ласка, якою красивою вийшла крона нашого дерева життя. Про що це говорить?
- Вірно! Про повноту, цілісності, гармонії і закономірності подій в нашому житті. Володіючи інформацією про свідоме оптимізмі, будь-яка подія нашого життя можна сприймати як НЕОБХІДНА нам для розкриття здібностей, резервів і ресурсів, а значить для розвитку, зростання і вдосконалення.
- Необхідно навчитися приймати життя, у тому числі і переживання, як невимовно цінний подарунок. На цьому побудовані багато філософські та релігійні традиції. У євреїв є така притча: «Коли єврей ламає ногу, радіє, що не зламав обидві ноги, коли ламає обидві - дякує за те, що не пошкодив шию, коли ламає шию - дякує за те, що залишився живий».
(слайд 13)
- Римський філософ Боецій сказав: «Удачі вводять нас в оману, негаразди нас вчать». Стикаючись з труднощами, ми можемо знайти деяку втіху в самому факті того, що проходимо через цей досвід тільки тому, що живі. До того ж наявність труднощів дає нам можливість гостріше відчувати і усвідомлювати ті радісні моменти, які підносить нам життя.
- У кожному з нас є ресурси прожити своє життя повно, вдячно приймаючи будь-які обставини як частина яскравою природи людського існування.
6. - І для підтвердження наших міркувань пропоную подивитися невеликий уривок з мультфільму «кролень». Увага на екран!
(демонстрація мультфільму)
3. Заключна частина (7-8 хв.):
(слайд 14)
Шоколадотерапія.
- Наостанок ще трохи позитиву: ви любите солодке? А коли вас пригощають цукерками, ви зазвичай берете ту, яка «на вас дивиться», або не так?
На перший погляд здається, що на ваш вибір ніщо не впливає, але психологи стверджують, що ми віддаємо перевагу тим чи іншим формам цукерок залежно від особливостей свого характеру. Я пропоную вам пройти тест «Дізнайся про себе, вибравши цукерку!»
(Пригощання учасників цукерками «Асорті»)
(слайд 15)
У тих, хто вибрав квадратну форму цукерок, в житті все знаходиться під контролем, рухаючись вперед, вони часто позбавляють себе маленьких радісних сюрпризів.
Вибір прямокутної форми цукерки говорить про те, що у людини добре виходить грати роль «жилетки», в яку плачуться його друзі. Якщо хтось звертається до нього за допомогою, він відволікається, не роздумуючи, але при цьому забуває приділяти достатньо часу своїм власним потребам.
На кого «дивилася» ромбоподібна форма цукерок, той приймає важливі рішення в поодинці, щоб потім ні з ким не ділити радість від успіху і перемог, він вибирає друзів досить обережно, а вже коханої людини тим більше.
Кому сподобалася кругла форма цукерок - ті знаходяться в повній гармонії зі своїм внутрішнім світом, і як наслідок - і з зовнішнім. Ці люди люблять бути в центрі уваги, у них добре розвинена інтуїція.
Ті, хто був зачарований цукеркою овальної форми, легко знаходять спільну мову з малознайомими людьми, їх товариськості можна тільки позаздрити.
- Один із принципів досягнення високих результатів в оволодінні позитивним мисленням полягає в засвоєнні хороших звичок і доведенні їх до автоматизму. Весь секрет у часто повторюваних певних діях. Спробуйте посадити себе на «позитивну дієту»: цілий тиждень всі негативні думки переводите у позитивні за допомогою «3 чарівних питань». Почніть діяти прямо зараз!
- Наша психіка так влаштована, що завтра ви згадаєте не більше 50% того, про що дізналися сьогодні. Післязавтра ця цифра знизиться до 15%. Тому давайте почнемо прямо зараз! (слайд 16)
- Зараз хочеться дізнатися вашу думку про нашу зустріч.
У вас на столах є зірочки.
Якщо вам було цікаво і ви дізналися щось нове для себе, то опустіть в чашу зірочку зеленого кольору.
Якщо вам захотілося дізнатися про почуте ще більше, то колір вашої зірочки помаранчевий.
Якщо вам було просто приємно знаходитися тут, але все було знайоме, виберіть зірочку червоного кольору.
- Дякую за відвертість! А зараз хтось бажає висловитися?
- На цьому наша зустріч завершується. Велике спасибі за активну роботу! (вручення пам'яток «Свідомий оптимізм - основа формування позитивного мислення»).
БЕРЕЗЕНЬ 1 - д/н компакт-диску(1983) 10 - д/н телефону (1876) 22 - д/н процесору Intel Pentium (1993) 26- д/н макровіруса Melissa (1999) 28 - перша в світі угода з продажу комп'ютера. Покупцем машини UNIVAC I стає Бюро Перепису Населення США (1946)